Historia

Nie wiadomo, czy pierwotni ludzie szukając pożywienia odnajdywali również rośliny lecznicze kierując się instynktem czy był to swoisty totolotek – chybił – trafił. W tej grze nam mogą jedynie umrzeć marzenia, dla nich stawką było życie. Żyjąc blisko natury musieli jednak mieć intuicję, obserwować przyrodę i zwierzęta. Tak czy owak mamy małe szanse, aby się tego dowiedzieć.

Wiedza o leczniczych ziołach przekazywana była z pokolenia na pokolenie, ale dopiero wraz z pojawieniem się pisma odnajdujemy dokumenty na ten temat.

Król ziół – tak nazywali starożytni Chińczycy grzyb rosnący w górach i przepastnych lasach.

Opis i lecznicze działanie grzyba Ling Zhi pojawia się w najstarszym dziele o ziołolecznictwie „Shen Nong Ben Cao Jing „ które powstało w czasie panowania dynastii Qin i Han ( od 221 roku przed naszą erą do 220 roku naszej ery), ale jego autorstwo przypisuje się legendarnemu władcy żyjącemu ok. 2600 lat pne. Prawdopodobnie był to zbiór najwcześniejszych prac i przekazów ustnych wydanych dopiero w pierwszym wieku naszej ery.

Xu_Jetian_-_ShennongShen Nong – mityczny Cesarz nazywany Boskim Rolnikiem jest bardzo intrygującą postacią. Uczył ludzi uprawiać rośliny, przy okazji wynalazł pierwsze w Chinach narzędzie rolnicze.

220px-Shennong2Był również specjalistą od medycyny i pasjonowało go ziołolecznictwo. Chodził po górach i lasach, gdzie zbierał zioła a następnie wypróbowywał ich działanie na sobie.
Przekonał ludzi, aby zbierali się w jednym miejscu i wymieniali się rzeczami, które im były niepotrzebne. W ten sposób powstał pierwszy rynek w Chinach.
Podobno wynalazł kilka instrumentów muzycznych, aby ludzie po pracy mogli się bawić.
Przypisuje mu się również odkrycie herbaty.

Na licznych malowidłach przedstawiany jest najczęściej w stroju z liści, z różkami na głowie, które mają symbolizować woła (rolnictwo), biorący do ust roślinę.

Za panowania Cesarza Wu Di z dynastii Han (159-87 p.n.e.) grzyb Ling Zhi wart był więcej niż złoto. Wydawano fortuny na wyprawy po tę „boską roślinę”. Panowało przekonanie, że posiada nadprzyrodzone moce, a jego spożywanie zapewnia dobre zdrowie, długowieczność i powodzenie.
Ze względu na rzadkość występowania tych grzybów i trudność w ich zdobyciu nazywano je „grzybami widmo”.

W starożytnych dziełach sztuki – rzeźbach, obrazach, meblach, szatach bardzo często pojawia się motyw Ling Zhi. Medycyna chińska rozpowszechniona została również w Japonii, gdzie grzyb ten nazywano Reishi.