Opis i uprawa

Opis i uprawa

Ganoderma lucidum zwana w Japonii Reishi, w Chinach Ling Zhi, a jej polska nazwa to lakownica lśniąca jest grzybem nadrzewnym nazywanym potocznie hubą.

W naturze występuje bardzo rzadko, głównie w krajach azjatyckich, w Ameryce Południowej i Północnej a także w Europie. W Polsce grzyb ten jest pod ochroną.
Rośnie na obumarłych pniach drzew liściastych, czasami na osłabionym, chorym drzewie. Jest więc grzybem saprofitycznym lub względnym pasożytem.

Jego płaski, kolisty lub nerkowaty, bocznie osadzony kapelusz o średnicy od 8 do 25 cm wygląda jak polakierowany.

chinese-medicine-484431_1280

Młode grzyby są koloru żółtobrązowego lub żółtoczerwonego, z wiekiem ciemnieją. Powierzchnia kapelusza jest nieregularnie koncentrycznie rowkowana, a strefa przyrostu na brzegu kapelusza koloru białego lub żółtawego.
Trzon nieregularnie powyginany, przeważnie boczny, również lśniący i w kolorze czerwonobrązowym. Zdarzają się owocniki bez trzonu, przyrośnięte bokiem do podłoża.
Miąższ raczej by nam nie smakował. Ma konsystencję korka.

Rozmnażanie

Latem i jesienią z dojrzałych owocników uwalniają się zarodniki. Wygląda to jak gdyby dym wydobywał się z grzyba. Przenoszone przez wiatr tylko nieliczne zarodniki trafiają na odpowiednie podłoże. Te, które miały to szczęście tworzą sieć strzępek i powstaje grzybnia pierwotna. Ale na tym nie koniec. Taka grzybnia nie jest zdolna do wydania owocników. Żeby tak się stało muszą się spotkać i połączyć strzępki dwóch zróżnicowanych płciowo grzybni pierwotnych tego samego gatunku. Dopiero z grzybni wtórnej, w sprzyjających warunkach może powstać nasz super grzyb.

Ganoderma-lucidum-(Fastiv)-2

Uprawa

Duże zapotrzebowanie na grzyby Reishi i rzadkość ich występowania skłoniły ludzi do szukania metod ich uprawy. Pod koniec XX wieku w Japonii opracowano sposób ich hodowli. Metoda ta polegała na zbieraniu zarodników grzybów rosnących dziko i hodowania ich na odpowiednio przygotowanej pożywce.
Obecnie stosuje się hodowle na drewnianych kłodach, w pojemnikach, gdzie pożywką są trociny lub plewy ryżowe oraz hodowle w zbiornikach.

ganoderma_uprawa_z_brazowej

Bardzo ważne w uprawie tych grzybów jest wyselekcjonowanie wysokiej jakości zarodników odpowiedniego szczepu, użycie nieskażonych pożywek i odpowiednich kłód drzewa, zapewnienia optymalnej temperatury, wilgotności i stopnia nasłonecznienia. Ważny jest również moment zbiorów i sposób przetworzenia grzybów.
W uprawach nie stosuje się żadnych pestycydów ani środków chemicznych, co pozwala na zachowanie niezwykłych właściwości Reishi.